Powiernicy Pierścienia

Isildur   Smeagol/Gollum   Bilbo Baggins   Frodo Baggins   Samwise Gamgee


Isildur (3209 II E ? - 2 III E)   Na górę

     Isildur był starszym synem Elendila. Gdy Numenor został zatopiony, Isildur ratował się ucieczką wraz z bratem Anarionem i ojcem. W Śródziemiu założyli królestwa na wygnaniu: Gondor, którym Isildur władał wraz z bratem i Arnor, który należał do jego ojca. Był również władcą Minas Ithil, później znaną jako Minas Morgul po zajęciu jej przez Upiory Pierścienia. W 3441 roku II E walczył wraz z ojcem w wojnie Ostatniego Przymierza przeciwko Sauronowi. Podczas walki z nim przed wieżą Barad-dur resztkami ojcowskiego miecza Narsila odciął władcy Mordoru palec z Jedynym i zatrzymał go jako swe dziedzictwo. Po tej bitwie przez dwa lata rządził Gondorem, a w Minas Anor (późniejszy Minas Tirith) zasadził sadzonkę Białego Drzewa. W drodze do Arnoru, gdzie miał objąć władzę, jego oddział został znienacka zaskoczony przez orków na Polach Gladden (Szafranowych Polach). Isildur próbował wydostać się z walki zakładając Pierścień, ale podczas przeprawy przez rzekę Anduinę zsunął mu się on z palca, a orkowie zabili widocznego już Isildura. Z powodu tego wydarzenia Pierścień zwano również Przekleństwem Isildura.


Smeagol/Gollum (~2440 - 25 marca 3019 III E)   Na górę

     Gollum (Gullum), zwany początkowo Smeagolem (Smadułem), był hobbitem ze szczepu Stoorów (Tęgów). Około roku 2463 roku jego kuzyn Deagol (Daduł) łowiąc ryby, znalazł w rzece Anduinie Jedyny Pierścień. Deagol zginął z rąk Smeagola, który zażądał Pierścienia, uznając go za swój urodzinowy prezent. Przezwany Gollumem z powodu dźwięków, jakie wydawał i wykluczony wkrótce ze swojej społeczności zamieszkał w jaskini w Górach Mglistych i coraz bardziej ulegał władzy Pierścienia. To właśnie klejnot zmienił jego wygląd - skrajnie wychudzony, miał czarną skórę, płaskie płetwiaste stopy, wielkie blade oczy. Znienawidził słońce oraz wszelkie piękne rzeczy jak kwiaty, owoce. Żywił się surowym mięsem ryb i orków. W 2941 roku do jego siedziby trafił Bilbo, który przypadkiem znalazł i zabrał zgubiony przez Golluma Pierścień. Gollum, spotkawszy hobbita, zadawał mu zagadki, które miały przesądzić o jego życiu. Baggins oszukał poczwarę i wymyknął się z jego macek. Gollum opuścił swoją siedzibę i rozpoczął poszukiwanie swojego Sssskarbu (Najdroższego), jak nazywał Pierścień. Wkrótce potem został schwytany przez Saurona i wyjawił mu nazwisko złodzieja jego "prezentu urodzinowego". W ten sposób Czarny Władca trafił na trop Pierścienia i zaczął prowadzić swe czarne myśli w kierunku małego kraiku Shire. Po uwolnieniu przez Saurona, Golluma schwytał Aragorn i przekazał go Gandalfowi. Ten wyciągnął z Golluma prawdę o Pierścieniu. W 3018 roku Gollum uciekł spod pieczy elfów z Mrocznej Puszczy (Sępnej Puszczy) i ruszył w drogę, poszukując Pierścienia. W końcu trafił na trop Froda i Drużyny. Obłaskawiony przez Powiernika stał się jego przewodnikiem przez Martwe Bagna (Trupie Trzęsawiska) a później w drodze do Mordoru. Tam Gollum dopuścił się zdrady, zastawiając pułapkę na Froda i wydając go wprost w macki podłej Szeloby (Pajęczycy). Żywot Smeagola dopełnił się, kiedy odegrał decydującą rolę w zniszczeniu Jedynego Pierścienia, spadając wraz ze swym skarbem w Szczeliny Zagłady, ginąc w ogniu Góry Przeznaczenia.


Bilbo Baggins (22 września 2890 - 29 września 3021 III E, kiedy odpłynął za Morze)   Na górę

     Bilbo Baggins (Bilbo Bagosz) był hobbitem z Shire (Włości), jedynym synem Bunga Bagginsa i Belladonny Tuk. Pozostał znany jako pisarz, współautor "Czerwonej Księgi Marchii Zachodniej" - historii własnych przygód i Wojny o Pierścień. W 2941 roku czarodziej Gandalf wysłał Bilba wraz z Kompanią Thorina i dwunastu krasnoludów, by odzyskał skarb zrabowany i ukrywany przez smoka Smauga. Dzięki sprytowi niziołka wyprawa zakończyła się sukcesem. W czasie tej ekspedycji hobbit znalazł Jedyny Pierścień i poznał Golluma. Po powrocie z wyprawy żył spokojnie w swoim domu, w Bag End (Bagosznie), przez sześćdziesiąt lat. W 2980 roku adoptował Froda, swego siostrzeńca, który stał się jego spadkobiercą. Wraz z pożegnalnym przyjęciem urodzinowym wydanym w 3001 roku, Bilbo opuścił swoje rodzinne strony i udał się do Rivendell (Tajaru). Pozostał tutaj przez dwadzieścia lat, pisząc poezję i badając dzieje elfów. W 3021 roku popłynął za Morze wraz z Ostatnią Wyprawą Powierników Pierścienia.


Frodo Baggins (22 września 2968 - 29 września 3021 III E, kiedy odpłynął za Morze)   Na górę

     Frodo był jedynym dzieckiem Droga Bagginsa i Primuli Brandybuck (Primuli Gorzaleń). Po śmierci rodziców w 2980 roku Frodo został usynowiony przez swego kuzyna, już 99-letniego Bilba i zamieszkał wraz z nim w Bag End. W 3001 roku Bilbo opuścił Shire podczas swych 111 urodzin a Frodo, stając się pełnoletnim, 33-letnim hobbitem, odziedziczył cały jego majątek, w tym Jedyny Pierścień. Po kilkunastu latach, gdy Gandalf odkrył znaczenie Pierścienia, Frodo wraz z przyjaciółmi: Meriadokiem Brandybuckiem (Radostkiem Gorzaleniem), Samwise'em Gamgee (Samlisem Gadułą) i Peregrinem Tukiem zmuszony był opuścić rodzinne strony i pod pretekstem osiedlenia się w Bucklandzie (Jelenisku) udał się do Imladris - Rivendell. W czasie drogi został zraniony przez Nazgula sztyletem Morgulu, co odbijało się na jego zdrowiu do końca życia. W Rivendell został uleczony i dobrowolnie wybrany na Powiernika Pierścienia. Wraz z Drużyną poszedł do Mordoru zniszczyć Pierścień. Widząc konflikty, odłączył się od Drużyny na Parth Galen wraz z Samwise'em Gamgee. Koło Emyn Muil hobbici schwytali i okiełznali Golluma, który zaprowadził ich do Mordoru. Smeagol zdradził jednak, a Frodo został zraniony przez Szelobę i wpadł w ręce orków z Wieży na Cirith Ungol, skąd uwolnił go Sam. 25 marca 3019 roku hobbici dotarli do Orodruiny, gdzie Frodo ogłosił się panem Pierścienia i odmówił jego zniszczenia. Na szczęście Gollum odgryzł palec Froda, na którym tkwił Jedyny i razem z nim spadł w Szczeliny Zagłady. Frodo po sukcesie swej misji wrócił do Shire, gdzie na krótki czas objął stanowisko burmistrza Michel Delving (Wielkich Rytów). W rocznice strasznych dla Froda wydarzeń - sztyletu Nazgula i Szeloby - stare rany odżywały, wpędzając hobbita w choroby. W 3021 roku Frodo odpłynął za Morze razem z wujem Bilbem, Gandalfem, Galadrielą, Elrondem i innymi elfami.


Samwise Gamgee (6 kwietnia 2983 III E ? - 61 IV E, kiedy odpłynął za Morze)   Na górę

     Samwise Gamgee był synem Hamfasta Gamgee zwanego Dziaduniem (Starzykiem) i Bell Goodchild (Dzwoneczki Dobryń). Pracował jako ogrodnik w Bag End. Wraz z Frodem wyruszył na wyprawę do Rivendell, a potem stał się członkiem Drużyny Pierścienia. Nie pozostawił swego pana samego nawet, gdy ten opuścił Drużynę na Parth Galen. Pierścień miał przez krótki czas, gdy ranny Frodo był w rękach orków. Uwolnił go i towarzyszył do końca misji. Po powrocie do Shire wraz z przyjaciółmi odnowił zniszczony przez Sarumana i Lotha Bagginsa z Sackville (Lotta Bagosza z Sakowa) kraj. Ku upamiętnieniu zasług Samwise'a, potomkowie jego i Rosie Cotton (Róży Skiby) przybrali nazwisko Ogrodnicy. Mistrz Samwise został wybrany burmistrzem Shire siedem razy. W 61 roku IV E odpłynął za Morze w ślad za Bilbem i Frodem Bagginsami.
Kursywą zostały wyróżnione imiona i nazwy pojawiające się w dziwacznym tłumaczeniu Jerzego Łozińskiego.
Wróć do strony głównej


English version