Pozostałe Pierścienie Władzy

Obok Jedynego istniało również dziewiętnaście innych Pierścieni Władzy. Trzy z nich posiadali elfowie, siedem krasnoludowie, a aż dziewięć ludzie.


Dla elfich władców pod niebem jasnym Trzy są Pierścienie...

     Elfie Pierścienie nigdy nie zostały tknięte przez Saurona, gdyż Celebrimbor wykuł je sam. Mimo to, one również podlegały władzy Jedynego. Do czasu pierwszej klęski Saurona posiadacze nie używali ich mocy jawnie, żeby nie zwrócić na siebie uwagi Czarnego Władcy.
Vilya - pierwszy i najpotężniejszy z nich - to Pierścień Powietrza. Wykonany był ze złota, w którym tkwił szafir. Pierścień najpierw nosił Gil-galad, a później Elrond - władca Imladris. Kolejny to Nenya - Pierścień Wody, będący w posiadaniu Galadrieli z lasu Lorien (Lorii). Zrobiony z rzadkiego metalu mithrilu zawierał również diament. Trzeci nazywał się Narya - Pierścień Ognia. Jego kamieniem był rubin. Klejnot ten raz zmienił właściciela. Początkowo miał go Cirdan Szkutnik, ale w tajemnicy odstąpił Pierścień Mithrandirowi (Gandalfowi), co ujawniło się dopiero, gdy czarodziej miał odpłynąć na Zachód.

Galadriela, Cirdan i Gil-galad   Nenya

Dla krasnoludzkich podziemnych królów Pierścieni Siedem...

     Krasnoludowie (krzatowie) okazali się odporni na magię Saurona (Siedem wywoływało w nich jedynie żądzę złota i klejnotów), więc zdecydował się on odzyskać powierzone im Pierścienie. Udało mu się jednak przejąć tylko trzy, bowiem pozostałe zniszczyły smoki.
Historia tylko jednego krasnoludzkiego Pierścienia jest znana dokładnie. W jego tworzeniu Sauron nie uczestniczył, a otrzymał go Durin III, król Khazad-dum (Morii), bezpośrednio od Celebrimbora. Pozostał w rodzie przez tysiące lat, aż odziedziczył go Thror, Król pod Górą. Po zniszczeniu Ereboru przez Smauga, Thror przekazał Pierścień swemu synowi Thrainowi, żyjącemu potem na wygnaniu. Gdy Thrain został pochwycony przez sługi Saurona, pierścień został utracony - przejął go władca Mordoru.


Dziewięć dla ludzi - tych ostatecznym śmierć przeznaczeniem...

     Tylko ludzie w pełni podporządkowali się Sauronowi. Zostali jego najwierniejszymi sługami - Nazgulami, czyli Upiorami Pierścienia.
Z imienia znanych jest dwóch Nazguli. Pierwszy to Czarnoksiężnik, ich przywódca, król Morgulu. Podczas III Ery założył swoje królestwo w Angmarze, skąd napadał na Arnor. Zginął podczas bitwy na Polach Pelennoru, zabity przez Rohankę Eowynę i hobbita Meriadoka Brandybucka (Radostka Gorzalenia). Drugi Nazgul to Khamul - Czarny Easterling. Był drugi po Wodzu, nazywano go Cieniem Wschodu. Bez wątpienia Pierścienie otrzymało również kilku Numenorejczyków.

Nazgule jako Czarni Jeźdźcy   Król Morgulu   Dziewiątka w pełnej okazałościKursywą zostały wyróżnione imiona i nazwy pojawiające się w dziwacznym tłumaczeniu Jerzego Łozińskiego.
Wróć do strony głównej


English version